RC Review: Velký Gatsby / The great Gatsby

velky-gatsby-duzeAutor: Francis Scott Fitzgerald

Vypravěč: Michal Jagelka

Délka nahrávky: 5 hod. 38 min

Nakladatelství: Audioteka

Hodnocení: 5 hvězdiček

Vrcholné dílo z dob největšího flámu v dějinách USA, který Francis Scott Fitzgerald označil za „jazzový věk“ a sám do něj vydatně přispěl mnoha soukromými improvizacemi a pocity „ztracené generace“, přináší milostný příběh z lepší společnosti.
Selfmademan Jay Gatz řečený Velký Gatsby i krasavice Daisy Buchananová pronikli v éře prohibice do těchto sfér každý po svém a tak se vyrovnávají i s novým životním stylem a břemenem americké „nevinnosti“. Nesoulad v jejich představách je leitmotivem románu, jenž přezkoumává romantický ideál mámivého „zeleného světla“ – oné „šílené, vzrušující budoucnosti, která před námi rok za rokem ustupuje“ – a posléze ho nemilosrdně obětuje na oltář mýtu o věčné lásce. Fitzgeraldovo působivé zpracování meziválečné podoby amerického snu přinášíme v novém, moderním překladu.

 

31473Tento rok jsem měla možnost spatřit na  filmovém plátně Velkého Gatsbyho, s hlavním obsazením Leonarda di Capria. Film se mi líbil natolik, že jsem se rozhodla si knížku i přečíst, ale protože jsem měla ještě spoustu jiných povinností do školy, vzala jsem si proto audioknihu. Chyba  to rozhodně nebyla.

Děj knihy byl pěkný, a když to srovnám s filmem, zdál se mi skoro totožný. Fitzgerald uměl dokonale prohrávat si se slovy a popisovat atmosféru, takže jsem při poslechu měla pocit, že stojím kousek od Nicka a poslouchám jeho příběh, musíte uznat, že tohle jen tak u nějaké knížky nevidíte.asset_Velky_Gatsby_titulka_4

Nick mi byl velice sympatický, byl to dokonalý mladý muž – gentleman, na tu dobu a i způsob jeho myšlení, zato Gatsby – to je formát, takového člověka si přeje potkat každý z nás, i kdyby to bylo jen jednou za život. Na Gatsbym je zvláštní že si Vás dokáže získat, pouhým slovem příteli. Za to Daisy ta mě zklamala, ze začátku se mi zdála normální, chovala se tak jak se chovala, protože žila v tom prostředí, ale na konci? Souhlasím s výrokem Nicka: „Tom a Daisy byli sobečtí lidé“. Ano to sedí.

Když knihu tak shrnu, nemá žádné zápory, chápu proč konec byl takový  jaký byl, i když bych si přála úplně jiný, ale když to tak vezmete, muselo se to tak stát. Kniha ode mě dostává plný počet bodů.

Děkuji nakladatelství audioteka za recenzní výtisk.

Knihu můžete zakoupit zde.

Reklamy

2 thoughts on “RC Review: Velký Gatsby / The great Gatsby

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s